Response / USD
Message / USD
HasWarning / USD
Type / USD
RateLimit / USD
Data / USD

Dijital dolar projesi ekonomiyi nasıl etkiler?

Dijital dolar projesi ekonomiyi nasıl etkiler?

9

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Merkez Bankası (Fed) çok kısa bir zaman öncesinde dijital merkez bankası paralarıyla alakalı olarak çok daha yeni bir rapor patlaşmış oldu.

Jesus Fernandez-Villaverde ile birlikte Linda Schilling benzerinde yer alan isimler tarafından hazırlanmış rapor içerisinde dijital merkez bankası söz konusu paraların (CBDC) ekonomiyi nasıl etkileyecek olduğunu da incelendi. Araştırmacılar özellikle de dijital merkez bankasıyla alakalı paraların ticari bankalar üstünde yer alan etkilerini değerlendirmiş oldu.

Fed’in yapmış olduğu söz konusu araştırmalara bakılırsa bir tane merkez bankası kendi dijital para birimini çıkartıp para politikalarını daha da basit bir biçimde idare edecek olabilir. Merkez bankaları aslında son zamanlarda dijital para birimlerini kullanıp para akışını daha da etkili bir biçimde yönetmenin yanı sıra kontrol altına da alabilirler. Lakin araştırmacılar ise bunun kapsamında merkez bankasıyla ticari bankaların arasında bir problemin ortaya çıkmasından korkmaktalar. Zira eğerki merkez bankası kendi dijital para birimini kullanacak olursa mevduat işlemleriyle alakalı olarak ticari bankalara hiç bir şekilde gerek kalmayabilir. Merkez bankalarının böyle tekelleşmesi durumuna bankalar arasında yer alan rekabet ölebilir ve söz konusu bu sektörün gelişimi de durma noktasına gelebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.