BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Kripto para madencisi olanlar yenilebilir enerjiye dönmeye başlamış durumda

Kripto para madencisi olanlar yenilebilir enerjiye dönmeye başlamış durumda

19

 

Bitcoin adlı kripto para birimi gibi coinler ile kripto para madenciliği yapmaya devam eden kişiler yenilenebilir enerji kullanmaya başlamış durumda. Cambridge Üniversitesinin yapmış olduğu özel bir araştırmaya bakılırsa kripto para madenciliği yapmakta bulunanların %76’lık kısmı yenilenebilir kaynaklara yönelmiş durumda.

Bitcoin adlı kripto para birimi gibi madencilikle üretilmekte olan kripto para birimlerinin artış gösteren enerji talebi tartışmalara konu olmaya başlamış durumda. Fakat Cambridge Üniversitesi aracılığıyla yapılmış olan üçüncü Global Cryptoasset Karşılaştırma Çalışması, kripto paralarla alakalı madencilerin %76’lık kısmının elektrik ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarından da yararlanılmakta olduğunu göstermiş oldu.

Söz onusu bu çalışma içerisinde Bitcoin adlı kripto para biriminin yanı sıra Ethereum (ETH) adlı kripto para birimi ile birlikte Bitcoin Cash (BCH) adlı kripto para birimi ve öteki PoW kripto para birimleri tarafından tüketilmekte olan toplam enerjinin %39’luk kısmından daha çoğunun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmakta olduğu bilgisine ulaşılmış oldu.

Üniversitenin daha öncesinde yapmış olduğu benzeyen bir araştırma içerisinde yenilenebilir kaynaklardan elde edilmiş olan enerji oranı %28 şeklinde tespit edilmiş idi. Fakat 2018 senesi içerisinde madencilerin %60’lık kısmı daha değişik kaynakların yanında yenilenebilir özelliğe sahip enerji kaynaklarına da yer vermiş durumdaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.