Response / USD
Message / USD
HasWarning / USD
Type / USD
RateLimit / USD
Data / USD
Cooldown / USD

42 Milyon tane Telegram kullanıcısının bilgileri sızmış durumda

42 Milyon tane Telegram kullanıcısının bilgileri sızmış durumda

19

 

İran Hükümeti ardımızda bırakmış olduğumuz senelerde Telegram’ın kullanılmasını yasaklamıştı. Lakin ülke içerisinde yer alan vatandaşlar halen VPN benzerindeki çözümlere başvurup aktif bir biçimde Telegram kullanmayı sürdürüyorlar. Kullanıcılardan bazıları da VPN kullanmaktan ise üçüncü parti Telegram uygulaması şeklinde isimlendirebilecek olduğumuz uygulamaları kullanmaktalar.

Bu söz konusu uygulamalardan bir tanesi de geçmiş olduğumuz günler içerisinde çok büyük bir hack saldırısına uğramış oldu. Bu söz konusu saldırının sonrasında toplam olarak 42 milyon tane kullanıcının bilgisi İnternet’e sızdırılmış oldu. Bu söz konusu hesaplardan her bir tanesi bir şahsa mı ait durumda yoksa bir kişinin birden çok hesabı mı bulunuyor bu hiç bir şekilde bilinmiyor. Lakin herkesin bir tane hesabının bulunduğunu düşünecek olursak bu, İranda yaşamını sürdüren nüfusun yarısının ifşa edildiği anlamına gelmektedir.

İran içerisinde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bu uygulamanın 21 Mart tarihinden daha önce saldırıya uğramış olduğu düşünülmekte. Zira 21 Mart tarihine gelindiği zaman bu söz konusu 42 milyon tane kullanıcının kayıtları İnternet üzerine çoktan sızdırılmış idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.