BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Çin mevcut durumdaki bütün CBDC’leri tek platform üzerinde toplamanın derdinde

Çin mevcut durumdaki bütün CBDC’leri tek platform üzerinde toplamanın derdinde

33

 

Çin’in devlet tarafından desteklenen blockchain projesi, dijital bir durumdaki merkez bankası paraları (CBDC)’yla alakalı çok daha yeni bir plan açıklamış durumda. Birbirinden değişik olan blockchain ağlarını tek bir çatının altında birleştirmekte olan Blockchain-based Service Network (BSN), gelecek dönemlerde CBDC’leri de tek bir platform üzerinde bir araya getirebilmeyi hedeflemekte.

Blockchain-based Service Network (BSN); aslına bakılırsa China UnionPay, China Mobile ile birlikte China Merchants Bank gibi firmaların destekleriyle beraber kurulmuş olan bir blockchain projesi olarak öne çıkmaktadır. BSN özel firmaların yanı sıra devlet desteğide alıyor. CoinDesk editörlerinden biri olan David Pan’e bakılır ise BSN projesi, ‘Çin’in blockchain hususunda adeta bir süpergüç olma konusunda isteğinin bulunduğunun’ bir kanıtı niteliği taşıyor.

TCMB’nin yanı sıra Fed ile birlikte Avrupa Merkez Bankası, Çin Merkez Bankası, Rusya Merkez Bankası ve daha pek çok değişik banka kendisine ait dijital parasını geliştirebilmeyi hedeflemekte. Çin’de yer alan BSN ekibinin en önemli hedefi, üretilecek olduğu konusunda düşünceler bulunan bu değişik CBDC’leri tek bir çatının altında birleştirmek.

BSN bu seneden itibaren uluslararası bankaların yanı sıra teknoloji şirketleriyle de iş birliği yaparak, değişik devletler tarafından üretimi gerçekleştirilmiş olan dijital paraların aynı esnada yer alabilecek oldukları tamamen evrensel bir dijital ödeme ağı geliştirmesi yapmayı denemiş olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.