BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Hindistan Merkez Bankası’ndan kripto para yasağı açıklaması

Hindistan Merkez Bankası'ndan kripto para yasağı açıklaması

19

Hindistan Merkez Bankası, bankalar sayesinde yapılmakta olan kripto para işlemlerine yönelik meydana gelen söz konusu belirsizliği giderebilme amacıyla bir duyuru paylaşarak 2018 senesinde uygulamaya konulmuş ve kripto para işlemlerine kısıtlama getiren söz konusu bu genelgenin, günümüzde hiç bir şekilde geçerli durumda bulunmadığını duyurmuş oldu.

Hindistan Merkez Bankası, Pazartesi gününde Bitcoin adlı kripto para birimi gibi kripto para birimleriyle alakalı yapmış olduğu duyuru içerisinde 6 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan söz konusu bu genelgenin, 2020 Mart tarihinde ortaya çıkan Yüksek Mahkeme kararıyla uygulamadan çıkartılmış olduğunu anımsatmış oldu.

Merkez Bankasının 2018 senesinde yayınlamış olduğu genelgesi, ülke içerisinde yer alan bankaların kripto para birimleriyle işlem yapmasını yasaklamaktaydı. Hindistan Internet ile Mobil Derneği (IMAI) aracılığıyla yapılmakta olan itirazlarla tekrardan değerlendirilmeye başlamış olan söz konusu bu yasak, Hindistan Yüksek Mahkemesi aracılığıyla da iptal edilmişti.

Ülke içerisinde yer alan bankalardan bazıları, 2020 senesinin Mart ayındna bu yana uygulanmıyor olmasına karşın söz konusu bu yasağa atıfta bulunmayı devam ettiriyorlar. Bu söz konusu hafta, HDFC Bank ile birlikte Hindistan Devlet Bankasının (SBI) müşterileri için e-mail gönderip, onları banka aracılığı ile kripto para platformları üzerinde işlem yapmaya karşı uyarmış oldukları bilgisine ulaştı.

MoneyControl platformunun yapmış olduğu haberine bakılırsa bir SBI müşterisi için; ‘kripto para platformları üzerinde kredi kartıyla işlem yapacak olması halinde hesabının askıya alınabilecek olduğu’ ifade edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.